Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.08.2012 04:30 - Водните градове на река Яндзъ и Нежно Пънлайско Цвете - пета част
Автор: natali60 Категория: Изкуство   
Прочетен: 1754 Коментари: 4 Гласове:
10

Последна промяна: 15.12.2012 07:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

    Щастието е направено, за да бъде споделяно. Иначе престава да е щастие.
    И друга истина преоткрих в това пренасяне през времето - целият свят се проявява в един човек и човекът отразява целия свят...

    Влизаме в Музея на езерото Сиху, без билети е. В безбрежното фоайе се е разпрострял макет на езерото - и друг път съм споменавала, че китайците обичат да онагледяват важни места, моменти и фигури от историята с модели и пластики.
    Следващият експонат е също макет - този път на традиционната градина Уенлан. От европейските класически паркове съм посещавала Летния дворец на Петър Първи край Петербург - руския Версай. Ех, Европа си е Европа! Ами то - красота! Разкош, величие и разточителност. Водни каскади, изкуство, феерия и злато, злато... Водещ е геометричният принцип при оформлението на подстригания парк.
    Друга е красотата на китайската класическа градина, тя има дълга история... Началото е преди три хиляди години, по време на династията Джоу. И винаги е привличала вниманието на естетите ( в нюйоркския Метрополитън от 18 август започна петмесечна специална изложба , посветена на китайските градини).
    Крайбрежието на езерото Сиху има всички елементи на една грижовно поддържана от хилядолетия градина, но в уголемен мащаб. Тук царува самата природа. Волята на небето и човешката воля са обединени в обожествяването й и в преследването на хармония между човека и сътвореното от Бог. Беззвучни поеми и живи картини, те символизират човешките чувства и мисли с различията и смяната на сезоните.
   Цветята и дърветата имат тук дълбока символика и подборът им никога не е случаен. Например лотосът се свързва с мимолетността на физическата красота, а орхидеите са символ на плодовитост и много деца... (Тук си спомняме за Йовковия мъдрец Люцкан и поетичните му тълкувания на цветята...).

   Пейзажът в китайския парк е фин и изящен. Макар и идеализиран, той винаги е имал човешко измерение. Алпинеуми, изкуствени планини, скали и вода, храмове и пагоди, множество пътечки, мостове, беседки, кули и павилиони - всички те изразяват естетически теми като спокойствие, преуспяване, самота и усамотение. Не само художниците и поетите са се вдъхновявали от градините, но и те са започнали да се идентифицират с вкусовете и нравите на техните обитатели, служели са като символични портрети, отразяващи характера на собственика.

   Предпочитано място за провеждане на литературни срещи, поетични двубои, театрални спектакли, както и въображаеми излети, тези места за размисъл често са проектирани, следвайки същите композиционни принципи, използвани в живописта. Беседките са тяхната есенция. Наричат ги "порта към луната" - сигнал за скрит вход към един алтернативен свят.
   Създателите на този микрокосмос виждат и Китай - заобиколен от океана, пустини, планини и страни, чиято култура е разглеждана като по-ниска - като голяма градина с високи стени, достатъчна сама по себе си.

   Продължението на пета част, както и 18 снимки по темата ви очакват тук: http://poblizo.com/?p=24850




Гласувай:
10



1. tit - Доро утро, Наталия!:)
21.08.2012 06:49
Ще попътешествам...отново!:)
цитирай
2. natali60 - Ранно пиле рано пее, Тит!
21.08.2012 10:16
Хубавите маршрути първи се заемат :) Приятно пътуване! :)
цитирай
3. djani - Е, Натали,
19.11.2012 11:41
Алеко би се скрил от срам за неговия първопроходчески "До Чикаго и назад". Майтап бе! Великолепна и изразителна картина на великата страна и на душевността на китайския народ си нарисувала. Тъй като и аз пролетес се изкуших като теб. Завръщайки се от гостуване в Англия, споделих впечатленията си в пътеписа "Мъгляви мисли",преди всичко за провинцията и автентичните англичани. Много ме впечатли с проникновенното си и искрено изложение. Само предполагам, как скоро нашите ветропоказатели ще се обърнат в апогея на кризата на западното общество към новия водач на света. И с присъщото си лицемерие ще започнат да словославят, хулените до скоро. Поздрави за пътеписа ти, но ще прегледам и останалото в блога ти...
цитирай
4. natali60 - Добре дошъл, Джани!
19.11.2012 21:07
Благодаря ти за сравнението с Алеко, макар и на майтап :) А на мен сериозно ми е от любимите писатели, много ми допада точно неговата искреност.
Когато тръгвах за Китай, нямах представа, че ще срещна такива прекрасни хора и приятелството с тях ще ме провокира да пиша за страната им. Пожелавам ти от сърце да посетиш тази изключителна страна!
Политиката не ме привлича като тематика, не ми е силната страна... Но на теб ти е силна. Хареса ми блога ти. Поздравления!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: natali60
Категория: Изкуство
Прочетен: 1027442
Постинги: 159
Коментари: 1222
Гласове: 18622
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930